Kako preživjeti usamljenost?

Prema istraživanjima usamljenost se obično smatra psihološkom manifestacijom socijalne izolacije te odrazom nezadovoljstva koje pojedinac doživljava u pogledu učestalosti i bliskosti svojih društvenih kontakata ili nesklada između odnosa koje ima i odnosa koje bi želio imati. Ukratko, usamljenost je subjektivno iskustvo, vlastito tumačenje nas samih u odnosu na druge ljude. Tako se može dogoditi da se usamljeno osjećamo dok sjedimo u krugu prijatelja misleći pritom kako nas danas nitko ništa nije pitao i vjerujući da nismo dovoljno dobri i zanimljivi da bi se itko oko nas potrudio.

Usamljenosti svakako doprinose i društvene mreže na temelju kojih se mnogi od nas uspoređuju s ljudima o kojima ništa ne znamo kada kameru ugase, na temelju kojih mnogi vjeruju da se ne bi nikada mogli uklopiti u određeno društvo ili krenu u smjeru da nisu dovoljno dobri i nemaju što ponuditi svijetu. Ponovno na tragu ranije napisanog: gradi se doživljaj koji je subjektivan (jer objektivno ne postoji) bez da se zna druga strana priče i bez da pojedinac pozna i svjestan je vlastite vrijednosti jer… gleda u krivom smjeru. Gleda izvan sebe, a ne u sebe.

Osim sociodemografskih obilježja, prisutnosti kroničnih bolesti, osobnosti osobe, socijalne podrške (…), usamljenost itekako utječe na opće zdravstveno stanje čovjeka: utječe na srce, pluća, kardiovaskularne bolesti, hipertenziju, aterosklerozu, moždani udar i metaboličke poremećaje, poput pretilosti i metaboličkih bolesti. Usamljenost je glavni je prediktor psiholoških problema, poput depresije, psihološkog stresa i tjeskobe.

Da ovaj tekst ne bi otišao predaleko jer mu je namjera posve suprotna…

Kako onda biti dobro?

Na naše (mentalno) zdravlje vrlo dobro utječu: veličina socijalne mreže,  učestalost socijalnih kontakata, socijalna podrška, ali i fizičko kretanje, samosvijest i samoća.

Ovdje bih naglasila da količina ljudi oko nas ne garantira osjećaj ispunjenosti (kako sam ranije napisala), no različitost uloga koje imamo, a koje ostvarujemo uz druge ljude, nude nam priliku da se ostvarujemo na pregršt načina što je dobro i poželjno. Da bi socijalni kontakti bili učestali, potrebno je preuzeti odgovornost za iste. Da, naravno da je lijepo kada druga strana potakne druženje, no odgovornost je i na svakome od nas da isto potiče. Pa prije nego krenemo u optuživanje druge strane, zapitajmo se zašto ja želim tu osobu u svojem životu, što imam lijepoga uz nju, zašto ju volim i trebam. Pa joj onda to i recite (i imate svako pravo prekinuti odnos kada vam isti više nema smisla samo nemojte krenuti u orkivljavanje druge osobe jer ste odlučili otići :))

Socijalna podrška kao osjećaj pripadanja i prihvaćenosti u čemu također ključnu ulogu igra i naše traženje pomoći, naše dijeljenje, vjerovanje drugim i prepuštanje. Podršku nam drugi mogu pružati, ali ponekad izostane i naše traženje pomoći što daje osjećaj da nam drugi ne trebaju jer smo dovoljni sami sebi. A svatko voli biti negdje uključen i nekome bitan.

Fizičko kretanje je ključno za regulaciju hormona, poboljšanje općeg zdravlja, osvještavanje da brinemo o svojem tijelu koje je naš hram. Dokazano je da služi i kao antidepresiv!

Samosvijest kao baza regulacije, svijesti o tijelu i emocijama, kao baza zadovoljstva sobom i razvijanja samopouzdanja i samopoštovanja.

Samoća je zdrava, u samoći možemo osvijestiti svoje misli, emocije i tijelo. Samoća je željeno stanje u  kojem se pojedinac svojevoljno povlači od drugih kako bi se odmorio, učio, oporavio od stresa, vježbao samorefleksiju i razvijao samosvijet.

Da se vratimo na početak, ako na usamljenost gledamo kao nesklad između realiteta i odnosa koje je osoba željela imati, lako nam je zaključiti da je i svaki prekid partnerskog odnosa vrlo bolan naročito kada govorimo o razvodu. Prisjećajući se vlastitih iskustava usamljenosti, boli i beznađa, novost je da sam kao oporavak i podršku u razvodu ponudila kartice Put oporavka od razvoda. Vjerujem da je sve lakše uz podršku; tako je meni bilo, a tako kažu i moje klijentice koje su prošle grupe podrške ili rade sa mnom individualno.

Pokloni sebi i li prijateljici, bitno je!